Zmiana sprzedawcy
Warunkiem i gwarancją istnienia wolnego rynku energii jest zasada TPA (Third Party Access) dostępu stron trzecich do sieci. Odbiorcy sami mogą wybrać sprzedawcę energii, korzystając z istniejącej sieci energetycznej Operatora Systemu Dystrybucji - przesyłu. W praktyce zasada TPA sprowadza się do zakupów w oparciu o dwie umowy. Zakup energii elektrycznej i usług przesyłu.
Poprzez udzielenie pełnomocnictwa nowemu sprzedawcy, formalności z Operatorem Systemu Dystrybucji mogą być załatwione przez tego sprzedawcę.
CEZ Trade Polska realizuje kompleksowo proces zmiany sprzedawcy zgodną z IRiESD, IRiESP.
Na straży przestrzegania zasady TPA stoi Prezes URE, który na wniosek strony rozstrzyga spory.
Pełne otwarcie rynku energii elektrycznej (1 lipca 2007 roku – nowelizacja ustawy - Prawo energetyczne z dnia 4 marca 2005 r.):
- Art. 4j „Odbiorcy paliw gazowych lub energii mają prawo zakupu tych paliw lub energii od wybranego przez siebie sprzedawcy”
- Odbiorcy o których mówi art. 3 w związku z art. 4 ustawy Prawo zamówień publicznych, zobowiązani zostali do stosowania konkurencyjnych trybów udzielania zamówień publicznych na dokonanie zakupu energii elektrycznej.
Ustawa z dnia 8 stycznia 2010 r. o zmianie ustawy – Prawo energetyczne (Dz. U. z 2010 r. Nr 21, poz. 104) Nowe brzmienie art. 4j i jego prawne skutki Art. 4j
„Odbiorca paliw gazowych lub energii ma prawo zakupu tych paliw lub energii od wybranego przez siebie sprzedawcy”
- prawo zmiany sprzedawcy bez ponoszenia dodatkowych kosztów,
- określenie maksymalnego terminu trwania procedury zmiany sprzedawcy.